RPMP.04.05.02-12-0353/17

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie informuje, że w dniu 27 grudnia 2017 r. została podpisana Umowa o dofinansowanie projektu unijnego nr RPMP.04.05.02-12-0353/17 pt. Poprawa jakości komunikacji miejskiej na obszarze działania Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 (RPO WM), Oś 4: Regionalna polityka energetyczna, Działanie 4.5: Niskoemisyjny transport miejski, Poddziałanie: 4.5.2 Niskoemisyjny transport miejski – SPR z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Projekt unijny polegał na realizacji następujących zadań:

  1. Zakup 41 sztuk nowych autobusów niskopodłogowych i niskoemisyjnych EURO 6 wyposażonych w klimatyzację oraz monitoring wizyjny, którymi są następujące pojazdy:
    • 5 sztuk SCANIA Citywide 12m (biodiesel)
    • 22 sztuk SCANIA12m (CNG)
    • 9 sztuk MAN 12m (biodiesel)
    • 5 sztuk SOLARIS 9m (diesel)
  2. Doposażenie autobusów w monitoring wizyjny o wysokiej rozdzielczości z rejestracją dźwięku i obrazu (8 sztuk) w celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów oraz otoczenia drogi.Wyposażenie taboru w sterowniki sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach prowadzące do większej płynności jazdy.
  3. Doposażenie autobusów w wewnętrzne tablice informacyjne LCD (55 sztuk).
  4. Interaktywna informacja pasażerska integrująca systemy PKP-MPK, czyli informacja wyświetlana na tablicach LCD na temat przyjazdów i odjazdów pociągów na stacji w Tarnowie.
  5. Zakup systemu zewnętrznych zapowiedzi głosowych dla niedowidzących – w ramach wniosku zakupiono 1 sztukę systemu, który od 2016 r. został stopniowo wprowadzony do autobusów miejskich.
  6. Promocję projektu.

Realizowany projekt to radykalna zmiana w dotychczasowym funkcjonowaniu tarnowskiego taboru, dzięki któremu MPK osiągnęła bardzo wysoką jakość komunikacji w skali kraju. Dostarczane pojazdy są jednymi z najlepszych na świecie, wyposażone we wszelkie elektroniczne udogodnienia dla pasażerów, w nowoczesne, dotykowe kasowniki, graficzne i głosowe systemy wewnętrznej i zewnętrznej informacji pasażerskiej. Autobusy są również w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Klimatyzacja o dużej mocy, wydajne ogrzewanie, drzwi otwierane na zewnątrz oraz zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem drzwiami poprawiły komfort podróżowania. Cały tarnowski tabor został wyposażony w monitoring wizyjny, co znacznie zwiększyło bezpieczeństwo pasażerów, oraz w sterowniki sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, które nadając priorytet autobusom MPK, poprawiły punktualność przejazdów. wykonana została również integracja tarnowskiej komunikacji miejskiej z transportem kolejowym oraz możliwość przewozu rowerów, co sprawiło, że transport publiczny stał się bardziej intermodalny.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otrzymało dofinansowanie w całkowitej wnioskowanej wysokości, tj. 32 855 804 zł przyznanej na podstawie wydatków kwalifikowanych w kwocie 38 653 887 zł.

Zakończenie realizacji projektu unijnego nastąpiło dnia 27 marca 2021 roku.